تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و چگونه اتفاق افتاد
تحریم هواوی ولی تنها مشتریان هواوی در بیرون از چین را به حیث نرم‌افزاری ذیل تاثیر قرار خواهد بخشید ; چون دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل ارتباط داراست , غربال کرده است .

 

به همین دلیل هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می‌کند یک نسخه از اندروید را به کار میگیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و حتی دکان اپلیکیشن‌های خود هواوی استعمال می کنند .

 

دستور تحریم هواوی همینطور هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

 

هواوی من جمله معدود شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا به‌طور ظریف SOCهای اختصاصی خویش را برای به کار گیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خویش می‌سازد و مثلا نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; البته در دیگر قطعاتی که ممکن است خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ اخبار موبایل برود .

 

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی جدیدا استارت به ساخت لپ‌تاپ‌های ویندوزی هم نموده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا این که متعلق به اینتل هستند یا این که AMD . همه‌شان نیز از کارت‌های گرافیکی یار سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD به کارگیری مینمایند .

 

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دراختیار هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خود دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استعمال نماید .

 

همه‌ این‌ها بدین مضمون‌ که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی شاید به‌طور بی نقص از در میان خواهد رفت و سعی هواوی برای تولید ورژن لینوکس اختصاصی خود نیز بی‌اثر خواهد شد .

 

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در جواب به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی نیز اعلام کرده است به‌اندازه استعمال سه ماه خویش قطعه در انبارهایش داراست . زیرا از پیشین پیش‌بینی می‌کرد که چنین اتفاقی فیس دهد .

 

این سه ماه به هواوی فرصت خواهد اعطا کرد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات مورد نیاز خویش بیابد . ولی مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی به طور کامل از بین خواهد رفت .

 

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای توسعه فروشگاه‌ نرم افزار , خدمات امنیتی و دیگر خدمات حتمی در اندروید , بعید است که هواوی بتواند یوزرها بیرون از چین را به به کار گیری از این سرویس‌ها راضی کند ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از کاربر و توسعه‌دهنده ایجاد می نماید که هر چه چندین یکی‌از عمده باشد , تعداد دیگری هم ارتقاء می‌یابد .

 

Huawei Honor 10

شاید تولید یک مغازه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را اسکن کند و مثلا نرم افزار بفروشد , بتواند کاری را از پیش ببرد ; البته همین هم یک ایراد داراست .

 

اپلیکیشن‌ها مبنی بر استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها مغازه پلی روی تلفن همراه نصب میشوند , کار می کند . در‌صورتی‌که همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , مشخص نیست چقدر از آنان با به‌روزرسانی‌های خویش گوگل سازگار باشند .

 

وقتی خدمات گوگل در اختیار نباشد
بعضا از اپلیکیشن‌ها از خدمات گوگل برای کار کردن استفاده می‌کنند . خدماتی مثل سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . اکنون در شرایطی که اپلیکیشن اندرویدی که روی گوشی‌های فارغ از سرویس ها گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنها‌را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد